Rekuperacja – sposób na oszczędzanie

Od pewnego czasu zastanawiamy się z mężem, w jaki sposób zmniejszyć wydatki związane z utrzymaniem naszego domu. Ciągłe podwyżki cen energii elektrycznej i ogrzewania powili zaczynają rujnować nasz domowy budżet i przyznam szczerze, że właśnie to sprawiło, że zdecydowaliśmy się na podjęcie stanowczych kroków. Już teraz oszczędzamy energię, gasimy światło, zakręcamy grzejniki, kiedy nie ma nas w domu i nie marnujemy wody. Jednak okazuje się to niewystarczające.

Rekuperator, czyli odzyskiwanie ciepła

najlepsza rekuperacja - KatowiceWczoraj zaczęłam przeszukiwać internet w celu znalezienia sposobu na oszczędności. Mamy niewielki domek jednorodzinny, który został już docieplony. Przypadkiem natknęłam się na artykuł o odzyskiwaniu ciepła z powietrza znajdującego się w pomieszczeniu. Już tytuł artykułu przykuł moją uwagę, więc postanowiłam się zagłębić w tekst. Po tym, jak dowiedziałam się, w jaki sposób to działa pomyślałam, że może dobrym sposobem na oszczędzanie będzie montaż takiego systemu w naszym domu. Jeszcze tego samego dnia znalazłam firmę zajmującą się montażem takich systemów i umówiłam mnie i męża na spotkanie. Byliśmy tam dzisiaj rano i jestem bardzo pozytywnie zaskoczona przebiegiem rozmowy. Pan uświadomił nas, jaka to jest najlepsza rekuperacja – Katowice okazało się zagłębiem nowych technologii w tej dziedzinie. Oboje uznaliśmy to za duży atut, ponieważ wiedzieliśmy, że będziemy mieli większy wybór urządzeń. Nasz rozmówca wykonał wstępną analizę kosztów jednak podkreślił, że może ona ulec zmianie, ponieważ nie ma wszystkich niezbędnych informacji. Dopasował jednak rekuperator na podstawie przedstawionych przez nas parametrów budynku. Dowiedzieliśmy się także, że urządzenie musi znajdować się blisko komina i mieć stały dostęp do energii elektrycznej. Nie był to problem, ponieważ w naszym domu na piętrze znajduje się niewielki składzik, w którym teraz przechowujmy jakieś do niczego niepotrzebne szpargały. Okazało się, że za dwieście złotych do naszego domu może przyjechać fachowiec, który dokładnie zapozna się ze stanem faktycznym i dopasuje rozwiązanie odpowiednie do naszych potrzeb.

Oczywiście zdecydowaliśmy, że to dobre rozwiązanie. Mój mąż ma przyjaciela, którego żona pracuje jako projektant instalacji. Zaprosiliśmy ich na jutro na kolację. Rano będzie u nas pan dobierający system rekuperacji i chcemy dowiedzieć się, czy zaproponowane przez niego rozwiązanie na pewno będzie najlepsze. Oczywiście system nie będzie kosztował mało, jednak podczas jednej zimy oszczędzimy nawet tysiąc złotych, dzięki czemu cała inwestycja szybko się zwróci.