Rowery dla dzieci

Dzieci od samego urodzenia dążą do jak najszybszego poruszania się. Najpierw raczkują, siadają, aż w końcu stoją na nóżkach i próbują stawiać pierwsze kroki. To zupełnie naturalny proces, który przechodzi każde dziecko i nie można go przyśpieszyć, ale można pomóc dziecku w lepszej koordynacji ruchowej. Od kiedy dziecko będzie chodziło, można mu już dać pierwszy model rowerku, albo chodzika, które świetnie wzmacniają mięśnie nóg.

Rodzaje rowerów dla najmłodszych

rower dla dzieciChyba nie ma dziecka, które nie umie jeździć na rowerze. To jeden z podstawowych sprzętów sportowych, które rodzice kupują dzieciom. Kiedy już zdecydujemy o zakupie pierwszego rowerku dla naszego malucha, to powinniśmy wybrać rowerek biegowy bez pedałów. Dziecko musi się nauczyć utrzymywać równowagę i na przemian pracować nóżkami, gdyż później w podobny sposób będzie pedałowało. Najczęściej parę miesięcy, do roku maksymalnie wystarcza dziecku jazda na takim modelu, bo potem jest czas na rower trójkołowy, albo od razu dwukołowy z pomocnymi, bocznymi kółkami. Rower dla dzieci jest świetną okazją do uzyskania trochę samodzielności i oderwania się od spódnicy mamy. Mogą coś zrobić samodzielnie i pojechać w dowolnym kierunku bez obecności rodzica. Rowerki trójkołowe posiadają pedały i mogą mieć hamulec na zasadzie wstecznego ruchu pedałów, albo klasyczny ręczny na kierownicy. Rower na dwóch kółkach jest już modelem dla większego dziecka, które jest fizycznie i mentalnie gotowe na taką jazdę. Można uczyć dziecko jeździć na dwukołowym rowerze z pomocą drążka przymocowanego za siodełkiem. Dziecięce rowerki są wykonane z lekkiego aluminium i są lekkie ze względów bezpieczeństwa. Mają niewielkie, pompowane koła i specjalnie wyprofilowaną ramę. Aby rowerek rósł z dzieckiem i służył mu przez dłuższy czas, siodełko i kierownica są zamontowane na regulowanym drążku. Rowerki są podzielone na modele na dziewczynek i chłopców oraz mogą posiadać takie dodatki jak dzwonek, trąbka, czy koszyczek na kierownicy, do którego dzieci wsadzają najpotrzebniejsze rzeczy.

Dzieci uwielbiają jeździć na rowerach, dlatego rodzice nie powinni się długo zastanawiać nad jego zakupem. Na rynku znajdziemy sporo producentów takiego sprzętu, więc mamy w czym wybierać. Dla starszego dziecka, rower powinien mieć dobre hamulce i też amortyzatory, gdyż znacznie zwiększa to komfort jazdy. Oczywiście też przerzutki na przednim i tylnym kole są niezbędne do jazdy po różnej nawierzchni. Kupując rower w salonie rowerowym, dostajemy od producenta najczęściej dwuletnią gwarancję.