Rozbiórka budynku – jak ją wykonać?

Sposób postępowania zawsze zależy od okoliczności, ponieważ nieraz jesteśmy po prostu zmuszeni do podjęcia natychmiastowych działań na przykład po to, aby usunąć coś, co stanowi poważne zagrożenie. Nawet w takich sytuacjach należy jednak pamiętać o obowiązujących przepisach, które dotyczą konkretnego zagadnienia i umiejętnościach koniecznych przy konkretnych działaniach. Rozbiórkę budynku można wykonać samodzielnie pod warunkiem posiadania odpowiednich narzędzi i wykonywania poszczególnych czynności w odpowiedniej kolejności.

Działania przed i po błyskawicznej rozbiórce

błyskawiczne rozbiórkiDlaczego w przypadku rozbiórki czasami tak duże znaczenie może mieć czas realizacji poszczególnych działań? Jest tak między innymi dlatego, że stare i zniszczone budynki mogą stanowić naprawdę poważne zagrożenie dla ludzi i różnych rzeczy znajdujących się w najbliższym otoczeniu. W wyjątkowej sytuacji można nawet najpierw rozebrać budynek, a dopiero potem poinformować o tym odpowiednie instytucje. W pozostałych przypadkach błyskawiczne rozbiórki wymagają jednak uzyskania odpowiednich pozwoleń lub przynajmniej poinformowania o swoim zamiarze konkretnych instytucji, bo wszystko zależy od wielkości budynku oraz innych tego typu szczegółów. To jednak nie koniec działań związanych z przygotowaniami, bo przy rozbiórce będzie potrzebna duża ilość miejsca. Tym bardziej że jest to działanie polegające na częściowym odzyskiwaniu materiałów tam, gdzie jest to możliwe. Warto już wtedy w odpowiednich miejscach ustawić kontenery, ponieważ natychmiastowo segregacja różnych elementów zdecydowanie ułatwia zakończenie takich działań. Ze względów bezpieczeństwa muszą być one rozpoczęte oczywiście od prac związanych ze zdejmowanie pokrycia dachowego i rozbieraniem więźby dachowej. Zdrowe i suche drewno pozbawione grzyba można swobodnie wykorzystać na wiele różnych sposobów, bo na pewno nie straciło swoich właściwości. Dopiero potem można przystąpić do stopniowego rozbierania stropów i ścian.

Przy użyciu odpowiedniego narzędzia można skutecznie rozbijać nawet twardą zaprawę. Jest tam także mnóstwo elementów, które będą wymagały po prostu przecinania przy użyciu ostrych pił. Oczywiście tutaj proces rozbiórki został pokazany w sposób uproszczony, ponieważ najczęściej na przykład okna można ponownie wykorzystać i dlatego są one ostrożnie demontowane. Przyglądając się takim rozbiórkom, można być pod wrażeniem tego, że nawet przy użyciu stosunkowo prostych narzędzi taki proces może być realizowany ekspresowo. W ten sposób zyskuje się dużo przestrzeni.