Solidne kołowrotki muchowe

Od jakiegoś czasu w wędkarstwie można zauważyć, że zaczyna wracać moda na łowienie klasyczne czyli muchowe. Ten sposób wędkowania jest bardzo stary i nie da się ukryć, że nie należy do najłatwiejszych. W tym sporcie oprócz samego sprzętu musimy posiadać bogatą wiedzę i doświadczenie. Musimy również doskonale wiedzieć gdzie szukać ryb. Taka wiedza zwana jest potocznie przez wędkarzy czytaniem wody. Jest ona jednym z kluczy do sukcesu ale sama w sobie jeszcze niczego nie gwarantuje. Ważną kwestią jest również sprzęt.

Sprawdzony sprzęt wędkarski

nowoczesne kołowrotki muchoweOgromna ilość osób słysząc o wędkarstwie muchowym błędnie sądzi, że jest to wędkarstwo polegające na zakładaniu na haczyk żywej muchy i oczekiwanie na ruch spławika. Otóż w tym sposobie wędkowania nie spotkamy nigdy ani żywej muchy ani też spławika. Wędkarstwo muchowe polega na zarzucaniu zestawu, na którego końcu znajduje się mucha wykonana w całości z tworzywa sztucznego. Wewnątrz niej znajduje się również solidny hak. Wędziska muchowe są to kije dość krótkie o bardzo szybkiej pracy. Na takim kiju musimy czuć bowiem każde muśnięcie muchy o podłoże. Odpowiednie prowadzenie nimfy pod powierzchnią wody jest prawdziwą sztuką. Żeby tę sztukę posiąść trzeba się niekiedy naprawdę natrudzić i spędzić nad wodą mnóstwo czasu. Nawet w zasadzie nie nad wodą a w wodzie bowiem wędkarze łowiący na muchę najczęściej w woderach stoją w rzecznym nurcie. W tym sposobie wędkowania dość istotną kwestią jest również sprzęt. Dużo osób odwiedzając sklepy wędkarskie pyta o sprzęt jakim są nowoczesne kołowrotki muchowe. Przez ostatnie dziesięciolecia w wędkarstwie muchowym używano kołowrotków wykonanych w całości ze stali. Standardem było kupowanie solidnych kołowrotków radzieckich, które często używane są po dzień dzisiejszy. Obecnie firmy zajmujące się produkcją sprzętu wędkarskiego często wypuszczają na rynek nowoczesne kołowrotki muchowe wykonane już nie tylko ze stali ale również z solidnych i wytrzymałych tworzyw sztucznych.

To co jest ważne w kołowrotkach muchowych to również ich waga i gabaryty. Stosowanie zbyt ciężkiego kołowrotka możemy czuć jeszcze przez wiele dni po skończonym wędkowaniu. Zbyt ciężki kołowrotek może odbierać nam całą przyjemność z wędkowania. Tyczy się to nie tylko wędkarstwa muchowego ale również łowienia drapieżników na spining. W wędkarstwie gruntowym czy spławikowym waga kołowrotka nie ma już tak dużego znaczenia bowiem w tych metodach często wędki spoczywają na specjalnych rod podach zwanych także stanowiskami wędkarskimi.