Styl art deco – funkcjonalność i elegancja

Obecnie na popularności coraz bardziej zyskuje styl art deco. Coraz więcej ludzi decydując się na wystrój sypialni czy salonu powołuję się właśnie na taką inspirację. Co odważniejsi urządzają tak całe mieszkanie. Głównym wyznacznikiem tego stylu jest zgeometryzowanie i elegancja. Meble tego nurtu nie tracą jednak na funkcjonalności, styl ten stawia najpierw na użyteczność produktu, a potem na wypływające z niej piękno.

Urządzanie wnętrza w stylu art deco

meble art decoDziś meble w stylu art deco zyskują miłośników dzięki swojej ponadczasowej elegancji. Klasyczne fotele i kanapy zgodne z tą wizją artystyczną to zazwyczaj masywne meble o zaokrąglonych kształtach, które zapewniają komfortowy wypoczynek, a wnętrzu nadają szyku i elegancji. Często otoczone są systemem szafek i półek. Pionierzy stylu art deco stawiali bowiem na wielofunkcyjność mebla i w jego formie starali się to jak najbardziej podkreślić. Kolorystyka takich mebli powinna być żywa i odważna – jak odcienie żółci czy fioletu. Jednak klasyczne wnętrza z tego okresu odznaczają się też łączeniem czerni i bieli. Jeśli sami chcielibyśmy posiadać w sowim mieszkaniu meble art deco możemy zdecydować się na te sieciowe, wzorowane na stylu z dawnych lat, lub zaopatrzyć się w oryginalne meble z tego okresu w sprawdzonych sklepach z antykami. Decydując się na urządzenie mieszkania w tym stylu powinniśmy też pamiętać o malarstwie z tego nurtu i przy wizycie w antykwariacie dopytać o pasujące obrazy. Klasycznie drewniane wyroby meblarskie zgodne z ideą art deco są szlifowane na wysoki połysk, by nadać wnętrzu elegancji. Podkreślają tym idee luksusu, która powinna przyświecać nam podczas projektowania mieszkania w stylu art deco. Powinniśmy uzyskać eleganckie i funkcjonalne wnętrze, w którym każdy będzie czuł się dobrze. Pokoje w stylu art deco powinny być luksusowe, jednak nie ociekać kiczowatym przepychem – z luksusem mamy połączyć ponadczasową elegancję, a przede wszystkim funkcjonalność.

Tworzenie wnętrza w stylu art deco to niełatwe zadanie. Musimy zadbać przede wszystkim o jakość mebli – ich materiał i wykonanie. Stawiać głównie na funkcjonalność. Nie bać się odważnych barw, ale pamiętać też o klasycznym połączeniu głębokiej czerni z jasną bielą. Zwłaszcza jeśli chcemy urządzić mieszkanie wyłącznie z oryginalnymi meblami z tamtych lat musimy uzbroić się w cierpliwość i rzetelnie przeszukiwać oferty antykwariatów. Jednak nasz trud zostanie wynagrodzony luksusowym, eleganckim i wygodnym wnętrzem, którego niejeden nam pozazdrości.