System centralnego odkurzania w naszym domu

Utrzymanie domu zwłaszcza dużego pod względem powierzchni wymaga poświęcenia na to sporo czasu. Głównie chodzi o odpowiednie utrzymanie porządku na takim metrażu naszego domu. Kurz i inne nieczystości zbierają się nie tylko na meblach ale głównie także na podłodze naszych pomieszczeń. Codzienne odkurzanie standardowym odkurzaczem zajmuje mnóstwo czasu, nawet parę godzin dziennie, co jest związane ze sposobem jego użytkowania. Na szczęście powstał ciekawszy system ułatwiający tą czynność.

System centralnego odkurzania

systemy centralnego odkurzaniaProblem z poruszaniem się z odkurzaczem po całym domu zna na pewno każdy. Rozwiązaniem jest zastosowanie systemu centralnego odkurzania, które ma ułatwić rozwiązanie tego problemu. Typowe systemy centralnego odkurzania polegają na tym, że zamiast zabierania ze sobą odkurzacza do każdego pomieszczenia, posiadamy jeden stacjonarny i wydajny odkurzacz znajdujący się w którymś z pomieszczeń w naszym domu. Najczęściej piwnicy lub kotłowni. Odkurzacz jest połączony systemem rur z pomieszczeniami w naszym domu. Budując taki system będziemy w każdym pokoju posiadali specjalne gniazdo odkurzacza do którego przypniemy odpowiednią rurę wraz z systemem sterowniczym. Sterowanie odbywa się poprzez przyciski na gniazdku do którego podłączyliśmy rurę, które jest połączone przewodem z centralną jednostką. Po załączeniu przycisku następuje uruchomienie odkurzacza i dzięki temu możemy zasysać kurz bezpośrednio do niego. Centralny odkurzacz ma wystarczającą moc ciągu aby obsłużyć najbardziej oddalone pomieszczenia, nieważne czy znajdują się one na piętrze czy też nawet jeszcze wyżej. Cała sztuka polega na wyborze odpowiednio mocnego urządzenia. Oczywiście decyzje o wyborze centralnej jednostki odkurzającej powinniśmy podjąć na etapie budowy naszego domu, gdyż wymaga to poprowadzenia w ścianach odpowiedniej instalacji do jej obsługi. Odkurzacz centralny posiada pojemny zbiornik na kurz i zanieczyszczenia, który można opróżniać po uprzednim jego wyczepieniu z całości. Wszystko odbywa się w specjalnym pomieszczeniu poza obrębem innych pomieszczeń w domu.

Na pewno trzeba powiedzieć, że instalacja centralnego odkurzania jest nie tylko wydajna, ale bardzo ergonomiczna w obsłudze. Takie instalacje są bardzo mało awaryjne, gdyż sama jednostka nie jest narażona na uszkodzenia mechaniczne podczas jej przemieszczania i nie generuje niepotrzebnego dodatkowego bałaganu. Oczywiście aby zachować ten poziom awaryjności warto wykonywać okresowe przeglądy zarówno samego odkurzacza jak i całej instalacji, w którą jest wyposażony nasz dom.