Szkolenie na operatora żurawia

Jeżeli myślimy o znalezieniu pracy dość wysoko zarobkowej, która jest stosunkowo ciekawa i interesująca a sami nie boimy się pracy na wysokości, powinniśmy pomyśleć o pracy jako operator żurawia. Jeżeli chodzi o miejsca pracy to jest ich naprawdę bardzo dużo. Powodem tego jest coraz prężnie rozwijający się przemysł  budowlany i przemysłowe, praktycznie w każdym większym mieście każdego dnia odbywają się roboty budowlane. Zanim jednak postanowimy rozpocząć kurs na operatora żurawia, musimy dokładnie dowiedzieć się na jaki rodzaj chcielibyśmy zdobyć uprawnienia. 

Ile zarabiają operatorzy żurawia?

kurs operatora żurawiaŻuraw budowlany to jedno z podstawowych urządzeń budowlanych, jak i jedno z najbardziej masywnych, ponieważ istnieją nawet rodzaje, które długością sięgają nawet 100 metrów. Dzieła się ona na różne rodzaju w zależności od typu, nośność i udźwigu ramienia czy jego wysokości. Głównie jednak dzielą się na dwa rodzaje, na jeden z nich musimy się zdecydować, ponieważ kurs na operatora żurawia zmusza do wybrania jednego z tych dwóch wyborów. Pierwszym rodzajem są żurawie samojezdne. Są one zdecydowanie bardziej elastyczne jeżeli chodzi a plac budowy, ponieważ z łatwością mogą się przemieszczać od punktu A do punktu B, jeśli oczywiście pozwala na to w miarę wygodne podłoże. Jest to bardzo cenione przez operatorów, ponieważ dzięki temu nie muszę siedzieć w jednym miejscu przez 6 lub 8 godzin swojej pracy. Wielu operatorów żurawia wieżowego, a więc drugiego rodzaju żurawi narzeka na samotność. Pracują kilkadziesiąt metrów nad ziemią, w małej kabinie w której często zamontowane mają lodówki czy mikrofala, ponieważ czasami przez całe 8 godzin nie mogą zejść na dół. Należy więc dobrze się zastanowić, którym żurawie chcielibyśmy w przyszłości operować, ponieważ na kurs operatora żurawia dzieli się na dwa rodzaje. Pierwszy to IŻ A więc kurs na mniejsze żurawie stacjonarne oraz samojezdne i kurs II Ż, kurs na żurawie o zdecydowanie większym gabarycie a więc żurawie wieżowe. 

Warto również powiedzieć jakie stawki godzinowe obowiązują dla pracownika operatora żurawia za wypełnione obowiązki. Jest to praca, która wiąże się z ogromną odpowiedzialnością, ponieważ nawet najmniejszy błąd może wiązać się ze śmiercią pracownika budowy a nawet zwykłych przechodniów. Właśnie przez to jest to. Praca dość wysoko płatna, jednak wszystko zależy od miejsca pracy, wysokości i gabarytów żurawia jak i doświadczenia operatora i firmy zlecającej. Najwięcej oferują firmy dużych miast, a na szczycie jest oczywiście Warszawa, gdzie w znanej firmie można otrzymać nawet 70 złotych na rękę za godzinę pracy.