Szkoły dla naszych czworonogów

Szkolenie psa to nie lada gratka. Techniki szkolenia należy dostosować odpowiednio do rasy psa i jego temperamentu. Nie wszystkie bowiem metody stosowane wobec jednej rasy okażą się efektywne w przypadku zastosowania ich do innej. Wymaga to dużej wiedzy. Nic więc dziwnego, że większość właścicieli czworonogów oddaje psa na specjalistyczne szkolenie do szkoły dla psów. Samych metod też jest wiele. Do najbardziej popularnych i zarazem najprzyjemniejszych dla naszego psiaka należy metoda nagradzania.

Czy warto inwestować w szkolenie psa?

szkoła dla psówNiektórzy specjaliści z zakresu szkolenia psiaków często porównują szkolenie czworonoga do chodzenia dziecka do szkoły. Zajęcia w szkole i lekcje to jedno ale praca w domu poza murami szkoły to drugie. Podobnie z zajęciami dodatkowymi, na które posyłamy dziecko jeśli widzimy, że z czymś nie daje sobie rady. Naszych pasiaków również to dotyczy a często z tych dwóch rzeczy nie zdajemy sobie sprawy choć przecież oczywiste jest że bez ciągłej konsekwentnej pracy efekty mogą okazać się marne. My jako właściciele również mamy różne wymagania dlatego tresura psa mieszkającego w bloku a biegającego wkoło domu po podwórku będzie inna. Dlatego tak bardzo pomocna jest w tej kwestii szkoła dla psów. Na specjalnych zajęciach prowadzonych z trenerem możemy oduczyć psa gryzienia mebli, wskakiwania na np. stół, skakania na gości, szczekania bez potrzeby, reagowania na przywoływanie i wielu innych ważnych dla nas rzeczy. I tu pytanie ile kosztuje szkolenie aby nasz milusiński to wszystko umiał? Jeśli będą to zajęcia indywidualne, prowadzone w terenie wówczas koszt za 1 godzinę to od 80 – 150 zł. Minimum to 10 spotkań. Jeśli zdecydujemy się na zajęcia grupowe wówczas jest to koszt 35 – 55 zł/lekcję. Przy czym minimum to również 10 lekcji. Jeśli sami podejmiemy się tresowania psa a nie jesteśmy w tej dziedzinie specjalistami możemy popełnić szereg istotnych błędów. Większość szkół oferuje już nie tylko tresurę ale także konsultacje behawioralne, warsztaty i seminaria cz testy predyspozycji psychicznych.

Większość właścicieli traktuje swoje czworonogi jak pełnoprawnych członków rodziny. Dlatego tak jak poświęcamy czas swoim bliskim tak i warto poświecić trochę swojego czasu na przeszkolenie psiaka. Jest to niewielka inwestycja z pozwoli zaoszczędzić nam nerwów gdy pies będzie obszczekiwał wszystkie auta na ulicy, ciągnął smycz tak, że będzie nas już boleć ręka lub gdy po raz kolejny w przedpokoju znajdziemy nasze pogryzione buty. Pamiętajmy, że szkolenie to nie tylko nauka dyscypliny ale również budowanie relacji ze swoim pupilem.