Szybkie usuwanie urządzeń podsłuchowych

 

Mobilne urządzenia komunikacyjne są szczególnie narażone na możliwość nieupoważnionego monitorowania połączeń przez osoby trzecie, aczkolwiek nawet sprzęt stacjonarny może być objęty podsłuchem. Do monitorowania połączeń wykonywanych za pomocą telefonów stacjonarnych używane są podsłuchy elektroniczne, wymagające fizycznego zamontowania w urządzeniu, lub też takie które umożliwiają podsłuchiwanie rozmów w całym pomieszczeniu w którym zostały założone.

Rodzaje urządzeń podsłuchowych i metody ich wykrycia

wykrywanie podsłuchuElektroniczne urządzenia podsłuchowe, mimo iż trudniejsze do założenia i bardziej nieporęczne od aplikacji monitorujących połączenia telefoniczne są nadal używane w szkodliwych celach, przede wszystkim przez osoby nieupoważnione do ich posiadania. Ich skuteczność różni się w zależności od rodzaju samego podsłuchu, miejsca montażu oraz sposobu ukrycia. Wykrycie urządzenia podsłuchowego założonego nieumiejętnie w pomieszczeniu może zająć co najwyżej kilka minut, choć znalezienie i wyłączenie podsłuchu umieszczonego w trudno dostępnym miejscu może wymagać interwencji specjalistów zabezpieczenia technicznego. Wykrywanie podsłuchu elektronicznego zazwyczaj przeprowadzane jest z użyciem detektorów elektromagnetycznych, które wyłapują obecność fal radiowych w najbliższym otoczeniu. Podczas gdy nie są one całkowicie skuteczne, gdyż nie umożliwiają dokładnego zlokalizowania położenia podsłuchu, pomagają zlokalizować w przybliżeniu miejsce jego umieszczenia, znacznie przyśpieszając proces jego usuwania. Raz wykryty podsłuch może być dość szybko odnaleziony pod dokładniejszych oględzinach miejsca w którym został wykryty przez detektor. Elektroniczne podsłuchy założone na telefonie są trudniejsze do wykrycia, zwłaszcza bez rozmontowywania samego urządzenia w celu sprawdzenia jego stanu. Działają one bowiem na tym samym łączu kablowym co urządzenie na którym są podłożone, dlatego też owe podsłuchy nie są wykrywane przez detektory fal radiowych.

Mogą być jednak natychmiast rozpoznane po rozłożeniu obudowy telefonu, i natychmiast z niego wymontowane. Wykrywaniem podsłuchów zajmują się niemal wszystkie agencje detektywistyczne, więc w razie podejrzenia założenia takowego urządzenia, znalezienie odpowiedniego fachowca do sprawdzenia pomieszczeń jest bardzo łatwe. W szczególnych przypadkach, usuwaniem podsłuchów zajmują się również służby policyjne, aczkolwiek często wykonują przy tym wiele czynności, mających na celu zlokalizowanie osoby która owy podsłuch założyła, lub też zleciła jego podłożenie.