Tanio, zdrowo i ciepło z pompą ciepła

Coraz większa świadomość społeczna na temat ochrony środowiska naturalnego sprawia, iż ogromnie wzrosło zainteresowanie odnawialnymi źródłami energii. Obecnie, planując budowę domu i stając przed wyborem instalacji grzewczej, nie rozważamy już pieca węglowego, jako głównego źródła ciepła w naszym domu. Choć wydaje się to wciąż najtańszym sposobem na pozyskanie energii, w rzeczywistości niesie ze sobą wiele niedogodności, a przede wszystkim zatruwa powietrze, którym jesteśmy później zmuszeni oddychać.

Pompa ciepła – czyste źródło energii

pompy ciepłaAlternatywą dla klasycznej metody ogrzewania domu paliwem stałym, może być piec gazowy. Jest znacznie wygodniejszy w obsłudze, a w zasadzie jest bezobsługowy. Nie niesie ze sobą konieczności posiadania dodatkowego pomieszczenia na składowanie węgla, a przede wszystkim nie zanieczyszcza środowiska. Ma jednak jedną wadę: gaz nie wszędzie jest dostępny. Na terenach peryferyjnych często borykamy się z niemożliwością podciągnięcia instalacji gazowej, ponieważ dla gminy jest to po prostu nieopłacalne. W takim wypadku doskonałą decyzją może okazać się zastosowanie pompy ciepła. Jest to odnawialne źródło energii, które nie niesie ze sobą trującego dymu, ponadto taki rodzaj ogrzewania jest wygodny i bardzo ekonomiczny. Może okazać się, że właściwie dobrana instalacja z pompą ciepła, generuje o połowę mniejsze rachunki za ogrzewanie, niż popularny piec gazowy. Na czym zatem polega fenomen pompy ciepła? Otóż urządzenie to pobiera ciepło z zewnętrznego źródła (dolne źródło ciepła) i w procesach termodynamicznych przekazuje je do centralnego ogrzewania w budynku (górne źródło ciepła). Wszystko to dzieje się za pośrednictwem energii elektrycznej, dlatego tak ważny jest właściwy dobór całej instalacji i dopasowanie jej do istniejących warunków. Dzięki temu rachunki za prąd będą utrzymywały się na niskim poziomie. O ile tym górnym źródłem ciepłą w całej instalacji są po prostu rozmieszczone w domu grzejniki, o tyle dolne źródło może mieć różną postać. Energia może być pozyskiwana zarówno z wody, z powietrza, oraz z gruntu. Pompy ciepła czerpiące energię z wody mają największy sens, jeśli na działce mamy dostęp do zbiornika wodnego. W innym wypadku będziemy musieli zaopatrzyć się w dwie studnie. Z jednej z nich woda będzie pobierana, do drugiej zaś odprowadzana. Pompa wykorzystująca powietrze świetnie sprawdza się przy stałych, niezbyt niskich temperaturach. Wtedy jest najbardziej wydajna, a jej praca ekonomiczna. Niestety im niżej spada temperatura powietrza, tym więcej energii elektrycznej do pracy będzie pobierać pompa, a co za tym idzie, rachunki za prąd rosną. Najlepszym rozwiązaniem okazuje się być pompa pobierająca ciepło z gruntu, w którym w zależności od rodzaju, wielkości działki, umieszczane są poziome lub pionowe wymienniki ciepła. Dzieje się tak dlatego, ponieważ na głębokości poniżej 1,5 metra temperatura jest stała i oscyluje w okolicy 7-8 stopni Celsjusza, co stwarza najlepsze warunki dla działania urządzenia.

Pamiętać także należy, że nie mniej istotne od dolnego źródła ciepła jest źródło górne, czyli odpowiednio dobrana instalacja centralnego ogrzewania. Pompa ciepła najlepiej współpracuje z ogrzewaniem podłogowym, w którym krąży woda nieprzekraczająca 40 stopni Celsjusza. Im wyższa wymagana temperatura w grzejnikach, tym więcej pracy dla pompy, a co za tym idzie, wyższe rachunki za prąd. Mimo tego odnawialne źródła energii to przyszłość dla naszej planety i kierunek, w którym powinniśmy podążać.