Terapia pomaga osobom z zespołem stresu pourazowego

Choroba, która pojawia się na skutek przerażającego lub niebezpiecznego wydarzenia fizycznego lub psychicznego znacznie utrudnia codzienne funkcjonowanie. Doświadczają jej zazwyczaj osoby, które uczestniczyły w wypadkach komunikacyjnych, były ofiarami napaści lub świadkami traumatycznego wydarzenia. Poważne wypadki, katastrofy, stres , molestowanie seksualne oraz przemoc psychiczna mogą spowodować traumę, która wymaga odpowiedniego zdiagnozowania, by poprawić jakość życia i umożliwić prawidłowe funkcjonowanie pacjenta.

Psycholog pomaga pacjentom z zespołem stresu pourazowego

zespół stresu pourazowego terapiaW takich sytuacjach niezwykle ważna jest prawidłowa diagnoza, a także skorzystanie ze specjalistycznej pomocy. Psycholodzy zajmują się diagnozą schorzenia, jakim jest zespół stresu pourazowego Terapia jest zawsze indywidualnie dostosowana do rodzaju problemu danego pacjenta, uzależniona od czynnika stresującego, a także rodzaju reakcji. Zazwyczaj wykorzystywana jest farmakologia, a także psychoterapia. Najczęściej stosuje się terapię behawioralno-poznawczą, która umożliwia poradzenie sobie z traumą. Doskonałym sposobem na zredukowanie objawów stresu pourazowego jest terapia, która koncentruje się na szczegółowym opisie zdarzeń traumatycznych. Podczas sesji pacjent opisuje w porządku chronologicznym wydarzenia ze swojego życia, zarówno dobre, jak i złe wspomnienia. Dzięki odpowiedniemu leczeniu można pomóc osobom, które przeżyły traumę. Specjalista powinien indywidualnie podejść do każdego pacjenta i pomóc mu poradzić sobie z zaburzeniami lękowymi. Ogromny stres, problemy ze snem, trudności w koncentracji oraz nieustanny niepokój uniemożliwiają normalne funkcjonowanie, mogą być przyczyną poważnych problemów zdrowotnych. Zespołowi stresu pourazowego często towarzyszą zarówno fizyczne, jak i psychiczne objawy, które są bardzo uciążliwe. Niezwykle istotną rolę w leczeniu tego schorzenia odgrywa terapia. Ważne, by odwiedzić psychologa oraz psychiatrę. Terapia poznawczo-behawioralna, zmiana sposobu myślenia o traumatycznych przeżyciach, a także farmakoterapia są skuteczne.

Niepokojących objawów nie należy bagatelizować. Należy szybko zasięgnąć odpowiedniej pomocy. Dzięki specjalistom można poradzić sobie z problemem oraz różnymi nieprzyjemnymi objawami. Sesje terapeutyczne, a także techniki restrukturyzacji poznawczej, trening oswajania stresu, kontrola ciała i umysłu, systematyczna desensytyzacja, a także inne techniki są niezwykle pomocne w przypadku osób zmagających się z dużą traumą. Nie należy zatem rezygnować z leczenia, gdyż jest ono niezbędnym warunkiem poradzenia sobie z negatywnymi emocjami.