Trwała więźba dachowa

Budując nowy dom warto zwrócić uwagę na konstrukcję dachu. Dlaczego jest to tak ważne? Więźba dachowa to element konstrukcyjny na którym opierać się będzie cały dach – czy to będzie dachówka, czy blacha dachowa ważne jest aby konstrukcja była wystarczająco solidna aby utrzymać ten ciężar. Rozpiętość i wykończenie więźby dachowej i później dachu ma bezpośredni wpływ na konstrukcję ścian nośnych budynku. Dlatego tak istotne jest w jaki sposób więźba będzie zrobiona w zależności do panujących warunków.

Podkarpacka więźba dachowa

więźba dachowa na PodkarpaciuKonstrukcja więźby dachowej jest bardzo ważna, właśnie ze względu na przeniesienie dużej części ciężaru dachu na konstrukcję ścian nośnych domu. Więźba dachowa może występować w różnych formach, jednak najbardziej charakterystyczna jest więźba dachowa na Podkarpaciu. W tym regionie bezapelacyjnie królują konstrukcje drewniane, i to w stu procentach, czyli istnieją domy, w których jedynym użytym materiałem do konstrukcji domu jest drewno. Zarówno więźba jak i pokrycie dachowe i ściany nośne wykonane są z drewna. Sama więźba dachowa podkarpacka to nic innego niż drewniany szkielet na którym opierać się będzie dach, jednak w przypadku konstrukcji tworzonych w tym regionie istnieją specyficzne rodzaje łączeń belek. Drewno na więźbę musi być w odpowiedni sposób wysuszone oraz, najlepiej, wielokrotnie zaimpregnowane. Charakterystycznym elementem podkarpackich więźb dachowych jest używanie kilku wiązarów dachowych i duża ilość „facjatek”. Podkarpacie więźby dachowe uzależnione są również od tego, iż w tym regionie występują obfite opady śniegu, dlatego też ich konstrukcja jest w większości bardziej spadzista niż w innych regionach Polski. Jest to w zasadzie znak rozpoznawczy budynków tego regionu. Podkarpacka więźba dachowa zazwyczaj wykonywana jest z drewna iglastego, czyli świerka lub sosny. Specyficzne rodzaj łączeń końców belek dla tego góralskiego stylu więźby charakteryzuje się nacinaniem belek tak, aby jedna belka wchodziła ściśle w drugą belkę. Tego rodzaju łączenie na terenie Polski wykonują tylko cieśle z Podhala, którzy przekazują wiedzę na ten temat z pokolenia na pokolenie.

Dzięki swojemu urokowi i trudności wykonania więźby dachowe z podkarpacia uważane są za jedne z piękniejszych. Uwieńczeniem więźby dachowej jest dach, zazwyczaj w górach jest to gont drewniany jednak nie tylko takie rozwiązanie zapewnia znakomity efekt. Wielu inwestorów z obszarów innych niż Podhale decyduje się na budowę dachu w ten sposób a nawet całego domu.