Tworzywa sztuczne

Tworzywa sztuczne to bez wątpienia materiały, które cechują się specyficznymi właściwościami. Przedmioty z nich wykonane są obecne w praktycznie każdym aspekcie życia oraz mają zastosowanie w przeróżnych dziedzinach. Produkcja tworzyw sztucznych oraz ich wykorzystanie w przemyśle to obszerne oraz ciekawe zagadnienie, albowiem z tworzyw sztucznych można wyprodukować wszelkie przedmioty.

Jak produkuje się tworzywa sztuczne?

Produkcja z tworzyw sztucznychTworzywa sztuczne, inaczej polimery to nic innego jak plastik. Jednak rodzajów tworzyw sztucznych jest naprawdę dużo, można to zauważyć nawet w codziennym życiu. Plastikowa butelka po napoju jest wykonana z innego tworzywa niż na przykład plastikowe krzesło ogrodowe. Dzieje się tak, ponieważ produkcja z tworzyw sztucznych polega na wytwarzaniu rzeczy z różnych surowców, dlatego też otrzymuje się tworzywa o różnych właściwościach. W produkcji wykorzystuje się surowce naturalne oraz materiały organiczne, takie jak celuloza, ropa naftowa, gaz ziemny, gaz łupkowy. Głównie używa się ropy naftowej, która w pierwszym etapie produkcji jest destylowana w rafinerii. Podczas destylacji wydziela się mieszaniny składników o różnej temperaturze wrzenia zwane frakcjami. Frakcja gazowa zbudowana z węglowodorów, czyli związków chemicznych, w składzie których występują atomy węgla oraz wodoru, wykorzystywana jest do procesu polimeryzacji. Jednak tworzywa sztuczne można otrzymać pod wpływem odpowiednich katalizatorów. Polimeryzacja proces łączenia krótkich cząsteczek w długie łańcuchy polimerowe, na przykład etylenu. Stąd też wzięła się nazwa polietylen. W nauce wyróżniamy dwie grupy polimerów. Pierwsza z nich to termoplasty, które pod wpływem ciepła miękną, a po ochłodzeniu ponownie twardnieją. Z kolei druga grupa to duroplasty, czyli tworzywa termoutwardzalne. Cechują się tym, iż po uformowaniu pozostają twarde i nie miękną pod wpływem wysokiej temperatury. Tworzywa sztuczne to bardzo wszechstronne materiały. Ta cecha pozwala na praktycznie nieograniczone zastosowanie. Dzięki temu, że polimery należą do lekkich materiałów, mogą z powodzeniem zastąpić szkło i wiele różnych materiałów. Dlatego też plastikowe butelki są zdecydowanie popularniejsze od szklanych. Przeźroczyste tworzywa sztuczne wykorzystywane są również do produkcji przyrządów optycznych. Plastikowe szkła do okularów korekcyjnych to wielkie udogodnienie, szczególnie dla osób, które mają dużą wadę wzroku, a szklane szkła byłyby bardzo ciężkie.

Warto na koniec wspomnieć, że tworzywa sztuczne cechują się odpornością na korozję. Tak więc nadają się wszędzie tam, gdzie dany produkt ma kontakt z wodą lub z wilgocią. Łatwość w łączeniu z innymi materiałami sprawia, że polimery wykorzystuje się praktycznie w każdej dziedzinie przemysłu: w elektronice, przemyśle odzieżowym, transporcie, rolnictwie, medycynie, czy też sporcie.