Uniwersalna antena cb

Tegoroczne manewry miały być zorganizowane na naprawdę dużą skalę, i nie mieliśmy tym razem zamiaru oszczędzać ani na sprzęcie organizacyjnym, ani też na przygotowaniu terenu. Teren gry był więc wyposażony odpowiednio i znajdowało się na nim wiele miejsc zarówno do gry na dużych dystansach, jak i w zbliżeniu. Również ekipa organizatorska miała być o wiele większa niż zazwyczaj, a wszyscy dostali na wyposażenie krótkofalówki, ustawione na osobnym kanale.

Antena cb ze wzmacniaczem sygnału

anteny cbJednak do sprawnej komunikacji potrzebowaliśmy dobrego sprzętu, zdecydowanie lepszego niż nasze drużynowe krótkofalówki, dlatego na czas manewrów zorganizowaliśmy autentyczną wojskową radiostację, mogącą odbierać sygnał zarówno z radiotelefonów na wszystkich wyznaczonych kanałach, jak również i z cb radia. Jednak zasięg owej radiostacji był dość niewielki jak na tak duże pole gry, a sama ilość różnych urządzeń i zakresów, w jakich nadawały sygnały była wystarczająca by wywoływać zakłócenia. Z pomocą przyszli nam jednak koledzy z zaprzyjaźnionych drużyn, którzy miewali podobne problemy na drodze. Poradzili oni dokupić do radiostacji antenę do cb radia, która powiększyłaby zasięg, a jednocześnie ograniczyłaby ilość odbieranych zakłóceń. Nowoczesne anteny cb pasowały do większości urządzeń do komunikacji radiowej, posiadając mnóstwo wymiennych wtyczek, a w każdym urządzeniu sprawdzały się tak samo dobrze, zwłaszcza najnowsze modele, mające wiele dodatkowych układów elektronicznych, które nie tylko filtrowały i oczyszczały odbierany sygnał, ale również blokowały zakłócenia i sygnały wysyłane na innych kanałach niż te, które zaprogramowane były na urządzeniu. Mimo iż anteny takie były głównie przeznaczone do użytku w radiach samochodowych, mogły być również bez trudu zastosowane i w urządzeniach stacjonarnych, gdzie pokazywały swoją użyteczność na stosunkowo niewielkim terenie, z dużą ilością urządzeń.

Pierwsze testy jakie wykonaliśmy przed manewrami okazały się zdecydowanie udane, a radiostacja odbierała czysty sygnał bez zniekształceń. Nawet podczas najbardziej intensywnej gry z udziałem kilku setek graczy, gdzie obciążenia na kanałach były ogromne, nie zauważyliśmy znacznego zakłócenia odbieranego sygnału, a większość zniekształceń była spowodowana głównie słabą jakością urządzeń używanych przez niektórych graczy. Antena sprawdziła się tak dobrze, że stała się standardowym wyposażeniem i najczęściej używanym dodatkiem do urządzeń komunikacji na wszystkich organizowanych przez nas imprezach.