Ustawienia systemowe Berta Hellingera

Na pewno każdy z nas zauważył, że w ostatnim czasie coraz więcej osób potrzebuje skorzystania z usług psychologa, czy też psychoterapeuty. Natłok codziennych obowiązków, zarówno w życiu zawodowym, jak i w życiu prywatnym, sprawia, że trudno jest nam sobie poradzić z naszymi podstawowymi problemami. Często okazuje się, że nie wystarczają nam wypracowane przez nas sposoby na relaksację, czy też odreagowanie codziennych stresów, w związku z czym szukamy fachowej pomocy kogoś, kto jest w stanie nam pomóc.

Czym są ustawienia systemowe metodą Berta Hellingera?

sprawdzone ustawienia systemowe HellingeraZazwyczaj w takich chwilach kierujemy nasze kroki do psychologa, czy psychoterapeuty, jednak okazuje się, że na efekty ich pracy trzeba czekać stosunkowo długo, a my sami oczekujemy efektów jak najszybciej. W takiej chwili dobrze jest zdawać sobie sprawę z tego, że istnieją inne formy terapii, które przynoszą szybkie efekty. Przykładem są sprawdzone ustawienia systemowe Hellingera. Jest to rodzaj terapii grupowej, która angażuje w proces terapeutyczny wszystkich członków grupy. Początkowo osoba, która poddawana jest terapii w kilku zdaniach nakreśla swój problem, opisuje go, a następnie prowadzący zajęcia nadaje poszczególnym członkom grupy role bliskich osób osoby poddawanej terapii. Członkowie grupy ustawiani są w przestrzeni tak, aby symulowało to relacje panujące pomiędzy członkami rodziny. Prowadzący zaczyna zadawać trafne pytania, dzięki którym członkowie grupy są w stanie w pełni zaangażować się w odgrywane role tak, aby odczuwać faktyczne emocje jakie, panują w relacjach rodzinnych. Dzięki temu terapia jest skuteczna już od pierwszego spotkania, a uświadomienie sobie co stoi i podłoża naszych problemów w życiu codziennym sprawia, że każdy z nas może z nimi sobie poradzić. U podstaw terapii Berta Hellingera stoi teoria, że większość naszych problemów wynika z nieprawidłowych, zaburzonych lub też całkowicie zerwanych więzi rodzinnych. W naszej podświadomości bowiem problemy te cały czas są aktywne i tylko terapia jest w stanie naprawić nasze relacje rodzinne i poprawić jakość naszego życia.

Jeśli chodzi o częstotliwość spotkań to zazwyczaj odbywają się one raz w tygodniu. Warto jednak zdawać sobie sprawę z tego, że im częściej będziemy mogli zdecydować się na terapię, tym szybciej nasze życie ulegnie poprawie. Taka forma terapii jednak przynosi efekty już po pierwszym spotkaniu, dzięki czemu zyskuje ona na popularności i jest coraz chętniej wykorzystywana przez wiele osób borykających się z różnymi problemami.