Uszczelnione obuwie wojskowe

 

O wojskowych butach z przydziału krążyło wiele opinii i żadna z nich nie była pozytywna. Nawet dowódcy mieli na ich temat swoją opinię, a jedną z najbardziej pozytywnych było to, iż przydziałowce mają niewątpliwą zaletę bycia obuwiem darmowym. Jednak nowi koledzy, którzy nie mieli jeszcze możliwości wymiany obuwia na nowe, właśnie z powodu trwającego rok okresu przydziałowego, często męczyli się nieludzko w owych butach i wymieniali je na nowe, wybrane własnoręcznie, zaraz po pierwszej możliwości zrezygnowania z przydziału.

Wojskowe buty do działań w trudnym terenie

Buty wojskowe wodoodporneJednym z największych i najczęściej przewijających się mankamentów standardowych butów była ich znikoma wytrzymałość, gdyż potrafiły po ledwie tygodniu rozciągnąć się niemal o dwa numery, a puszczanie szwów było niemal na porządku dziennym. Podczas gdy można było przymknąć oko na te mankamenty latem, to jednak zimą, gdzie porządne obuwie jest wymagane nie tylko dla wygody, ale również dla zdrowia żołnierza, było to niedopuszczalne. Używane codziennie buty wojskowe wodoodporne musiały być i nikt nie próbował nawet kwestionować tego wymagania, zwłaszcza po pierwszym marszu po śniegu. Dlatego też, większość kolegów wymieniała buty przydziałowe na wysokiej jakości obuwie od sprawdzonych producentów, przeznaczone właśnie dla formacji wojskowych. Oczywiście, należało jednak trochę poszukać, zanim wybrało się odpowiedni model dla siebie, bo nie istniało nic takiego jak obuwie uniwersalne, a każdy model przeznaczony był do działań w konkretnych warunkach. Najbardziej popularne i powszechnie używane były jednak ciężkie buty terenowe, gdyż większość działań odbywała się właśnie w trudnym terenie poza granicami miast. Terenowe buty były całkowicie wodoodporne, bardzo wytrzymałe i trudne do uszkodzenia, a mimo to ciągle wygodne. Ich wygląd różnił się w zależności od producenta aczkolwiek większość modeli miała bardzo grubą i głęboko profilowaną podeszwę, pomagającą poruszać się po mokrej powierzchni, błocie, czy śniegu, jak również wzmocnienie ze stali czy tworzywa sztucznego, chroniące pięty i palce przed obrażeniami i kontuzjami.

Mimo to, obuwie terenowe, zwłaszcza od bardziej renomowanych producentów, było porównywalne wygodą do butów sportowych, gdyż nie męczyło nóg nawet po wielogodzinnym marszu, a warstwa przepuszczająca powietrze nie tylko zapewniała wygodę, ale również zapobiegała powstawaniu wielu kontuzji i obtarć. Nawet najtańsze obuwie od zewnętrznych producentów było świetnej jakości, więc nie potrzeba było inwestować wiele, by mieć bardzo dobry sprzęt.