Walory kostki granitowej

Granit kojarzy nam się w pierwszej kolejności ze stylem, trwałością i bogactwem w budownictwie. Mimo, iż jego cena nie jest najniższa, a sposób obróbki bywa problematyczny, granit nadal jest królem wśród kamieni budowlanych. Na polskim rynku pojawia się coraz więcej rodzajów kostki granitowej, w różnych rozmiarach oraz kolorach. Rośnie także zapotrzebowanie na ten materiał. Granit uchodzi za bardziej estetyczny materiał, zatem jest częściej używany w projektach brukarskich.

Dlaczego kostka granitowa jest popularna?

kostka granitowa od producentaBruk wykonany z granitu to wydatek procentujący przez wiele lat. Sama kostka granitowa jest kostką kamienną, co gwarantuje wytrzymałość nieosiągalną kostce betonowej. Z pewnością jest to materiał odporny na wahania temperatur i ściskanie, zatem doskonale sprawdzi się na podjazd przed domem. Poza tym nie straszne mu są niskie ani wysokie temperatury, a sama kostka granitowa nie nasiąka wodą, dzięki czemu nie pęka przy ujemnej temperaturze. Warto również wspomnieć, że kostka granitowa uchodzi za materiał niezwykle odporny na ścieranie, korozję chemiczną i promieniowanie UV. Dzięki temu nadaje się idealnie na materiał do wykładania dużych powierzchni takich jak place czy skwery. Nie należy się bać różnokolorowej kostki, bowiem granit nie traci swojej barwy wskutek ścierania. Cena kostki granitowej jest zdecydowanie wyższa od jej betonowego odpowiednika. Jednak za jakoś i długowieczność warto zapłacić wyszczą cenę. Poza tym materiał gwarantuje nam estetyczny wygląd podjazdu i całego placu. Jednak cena kostki granitowej w dużej mierze zależy od jej wymiaru oraz barwy. Warto pamiętać, że im mniejsza kostka granitowa od producenta tym większa będzie jej cena. Z uwagi na wysoką odporność granitu, proces jego łupania na mniejsze kostki jest bardziej kosztowny, co wpływa na wyższą cenę końcową. Dostępność danego koloru granitu determinuje w znacznym stopniu cenę końcową kostki. Odpowiednio najtańsze będą kostki granitu szarego oraz szaro-rudego. Średnia półka cenowa to granity żółte i czerwone. Najdroższe są zdecydowanie granity wydobywane w konkretnych partiach świata charakteryzujące się specyficznymi refleksami oraz czarne granity.

Kostkę z granitu stosuje się głównie przy tworzeniu otoczenia domowego, ścieżek, pojazdów, placów. Nie ma miejsc, których nie można wyłożyć kostką granitową. Większość inwestorów decyduje się na wybór kostki granitowej ponad kostkę betonową z uwagi na walory estetyczne. Warto pamiętać, że ładniejsze otoczenie wyłożone granitem podnosi wartość całej inwestycji i obniża koszty utrzymania.