Wiata na maszyny rolnicze

Bardzo często zdarzało się, iż rolnicy którzy dopiero od niedawna zakupili ziemię z myślą o rozpoczęciu własnej działalności nie posiadali własnego gospodarstwa, ani też szczególnie dużej infrastruktury. Maszyny, często posiadające pokaźne rozmiary, musiały być garażowane w odpowiednio dużych pomieszczeniach, których postawienie wiązało się z kosztami, na jakie mało który właściciel gospodarstwa decydował się w pierwszych latach działalności.

Modularne wiaty do garażowania maszyn rolniczych

stalowe wiaty na maszyny rolniczeZnacznie tańszym i szybszym rozwiązaniem okazywało się postawienie tymczasowych wiat, służących jako miejsce do garażowania dużych pojazdów rolniczych. W nowych gospodarstwach pojawiały się więc stalowe wiaty na maszyny rolnicze, stawiane zamiast murowanych budynków. Mimo iż były one określane jako rozwiązanie tymczasowe, często okazywało się iż stawały się stałym elementem zabudowań, głównie ze względu na ich wytrzymałą i trwałą konstrukcję, oraz łatwość wykonania ewentualnej przebudowy lub zwiększenia powierzchni w jakimkolwiek celu. Stalowe wiaty były bowiem składane ze szkieletów, których fragmenty można było dowolnie łączyć w celu uzyskania pożądanej wysokości i szerokości tak, by wnętrze mogło bez trudu pomieścić dowolny rodzaj pojazdu rolniczego. Do każdej wiaty można było również dołączyć bramy o takiej samej łatwości modyfikacji, dzięki czemu zbudowanie bardzo dużego garażu na wiele pojazdów było tylko kwestią czasu. Blachy z których wykonywano ściany były lekkie, aczkolwiek trwałe i wytrzymałe, mogąc służyć wiele lat bez najmniejszego śladu zużycia. Nie były one jednak wyłącznie zwykłymi ścianami z blachy falistej, gdyż do każdej wiaty można było dołączyć moduły posiadające okna, dodatkowe wejścia i bramy wjazdowe, lub przewody ułatwiające montaż oświetlenia czy instalacji elektrycznej.

W razie potrzeby, szkielety mogły być powiększane, czy to poprzez dostawienie nowego pomieszczenia, czy też zwiększenie powierzchni wewnętrznej, oraz służyć do tworzenia wewnętrznych pomieszczeń, służących do tylu zadań, ile było potrzebnych właścicielowi. Z racji iż były to konstrukcje coraz bardziej popularne i używane w wielu gospodarstwach, w hurtowniach można było znaleźć nie tylko zwykłe odmiany, ale również takie które posiadały ściany upodobnione do zewnętrznych części budynków murowanych, umożliwiające dopasowanie wiaty do wyglądu reszty zabudowań. Były one wykorzystywane przez tych właścicieli, którzy decydowali się pozostawić tymczasowe wiaty jako stały element gospodarstwa.