Wybór materiału na makramę

 

Makramy tworzone są przez ludzkość od tysiącleci. Na przestrzeni wieków tworzono z nich ozdoby wnętrz i odzieży, a także rzeczy bardziej praktyczne. Obecnie tworzenie makram znów jest w modzie od ładnych paru dekad, a od pewnego czasu zyskuje też rosnącą popularność w naszym kraju. Dzięki dużej ilości tutoriali, materiałów wideo i blogów poświęconych tej tematyce, łatwo jest dowiedzieć się, o co chodzi i samemu zacząć tworzyć własne makramy. To sposób na relaks, a dla wielu osób także na zysk.

Sznurki do tworzenia makram

sznurek do makramyMakramy tworzy się w wyjątkowy sposób: całkowicie ręcznie, nie stosując przy tym żadnych narzędzi, takich jak na przykład szydełka albo igła. Wykorzystuje się wyłącznie różne techniki zaplatania sznurków (jest ich około dziesięciu), aby uzyskać pożądany efekt wizualny. Można skorzystać z gotowych wzorów na makramę albo stworzyć coś unikatowego. Nigdy dwie makramy nie będą dokładnie takie same, ponieważ zawsze będą się różnić wykorzystanym materiałem czy gęstością splotu. Do ich produkcji stosuje się sznurki, przede wszystkim bawełniane. Odpowiedni sznurek do makramy dopasowuje się, biorąc pod uwagę dany projekt. Cieńsze czy grubsze sznurki dają z pewnością znacznie odmienny efekt wizualny. Stosuje się bardzo różne sznurki także pod względem sztywności czy siły skrętu — najlepsze będą te słabo skręcone i okrągłe w przekroju, ale znów wszystko zależy od projektu, a także wprawy osoby, która zabiera się za zrobienie makramy. Odmienny efekt uzyska się też, stosując różny materiał. Len, sizal, jedwab czy bawełna mają odmienną fakturę i połysk. Makrama ze sznurka jedwabnego będzie wyjątkowo luksusowym dodatkiem do wnętrz, ta zrobiona z lnu świetnie zaprezentuje się w towarzystwie stylu vintage. Z kolei bawełna czy sizal również wyglądają ładnie, a do tego nie są drogie, stanowią więc odpowiedni wybór dla początkujących. Najtańsze sznurki to te, które posiadają rdzeń (z bawełny albo też poliestrowy), są one też bardziej wytrzymałe, jednak osoby bardziej wprawione raczej ich unikają.

Tworząc makramy możemy nie tylko się zrelaksować, skupiając się na splataniu sznurków w unikatowy wzór, ale też stworzyć coś pięknego na ozdobę swojego domu czy prezent dla bliskiej osoby. Coraz więcej osób traktuje taką formę rękodzieła jako sposób na dorobienie sobie. Makrama wymaga skupienia, ale można też tworzyć ją, oglądając ulubiony serial. Jeśli tylko ma się pomysł oraz odpowiednie sznurki do zrealizowania naszej wizji, to warto poświęcić czas i popracować nad makramą.