Wybór najlepszej zamiatarki samojezdnej

Niegdyś zamiatarki kojarzyły się głównie z czyszczeniem ulic, jednak dziś tego typu urządzenia są powszechnie używane w wielu budynkach użyteczności publicznej. Pojawiają się nie tylko w galeriach handlowych i supermarketach, ale także szkołach, czy nawet urzędach. Warunkiem ich stosowania jest zazwyczaj jedynie wielkość powierzchni, na której mają jeździć oraz ilość przeszkód, z którymi stykają się podczas pracy. Wybór odpowiedniego sprzętu warto jednak starannie przemyśleć.

Typy zamiatarek samojezdnych

nowoczesne zamiatarki samojezdneNajczęściej dobrej jakości zamiatarki są dostosowane do czyszczenia powierzchni płaskich o wielkości do 15 000 metrów kwadratowych. Większość z takich urządzeń jest zasilanych poprzez akumulator, jednak istnieją także modele wyposażone w różnego rodzaju silniki. Najczęściej maszyny spalinowe są stosowane przy czyszczeniu ulic i posiadają większą niż podobne urządzenia akumulatorowe szerokość czyszczenia. Zazwyczaj ich zasięg roboczy wynosi od 100 do 150 cm. Dobrej jakości nowoczesne zamiatarki samojezdne posiadają ponadto przynajmniej jedną dodatkową szczotkę boczną znacząco zwiększającą wydajność pracy. Oczywiście silniki takich maszyn mogą znacząco się od siebie różnić. Chętnie kupuje się modele na gaz, ponieważ są tańsze w eksploatacji od tych wyposażonych w silniki diesla. Wszelkie znane mi warianty spalinowe mają kompletną instalację hydrauliczną i nie posiadają kart elektronicznych, dzięki czemu zmniejsza się ich awaryjność, a zwiększa wydajność pracy. Szczególnie w przypadku zmagania się z wyjątkowo silnymi zabrudzeniami. Istotną kwestią podczas zakupu zamiatarki jest także to, jaki posiada ona filtr. Osobiście preferuję filtry panelowe od znanych polskich producentów, co ma znaczenie między innymi podczas ich wymiany. Lubię także obsługiwać te zamiatarki, które mają automatycznie podnoszone i opróżniane pojemniki na odpady. To znacząco przyspiesza oraz ułatwia pracę i to niezależnie od tego, czy wykonuje się ją w pomieszczeniu, czy też na zewnątrz.

Obecnie możemy bez problemów kupić zamiatarkę wysokiej jakości zarówno pod względem jej mocy, wydajności, jak i wytrzymałości. Wiele maszyn tego typu bez trudu czyści nie tylko silne zabrudzenia posadzek, ale także wszelki brud i pył uliczny. Zamiatarki świetnie sobie radzą w różnych warunkach pogodowych i sprawnie czyszczą nawet duże powierzchnie, co sprawia, że w obiektach publicznych można zmniejszyć liczbę pracowników służb sprzątających do niezbędnego minimum. Wybór konkretnego urządzenia warto jednak dokładnie przemyśleć, biorąc pod uwagę m.in. koszty jego eksploatacji.