Wybór wkrętów do obróbki drewna

Wkręty są niewątpliwie najbardziej wszechstronnymi łącznikami stosowanymi w obróbce drewna, ale istnieje wiele typów wkrętów. Wkręty do drewna są przydatne do szybkiego budowania konstrukcji dachu, łączenia elementów szafek i mebli, elementów montażowych i wielu innych. Wkręty tworzą mocne połączenia między częściami wykonanymi z litego drewna, sklejek i innych wyrobów z drewna. W przeciwieństwie do połączeń klejowych, śruby są usuwalne, dzięki czemu można rozebrać wszystko, co zbudowano.

Odpowiednie wkręty do prac z drewnem

wkręty ciesielskieŚruby są również dobre do wzmacniania części montowanych za pomocą tradycyjnej stolarki, na przykład do wpinania czopów w ich wpusty. Kiedyś na pytanie jakie wkręty ciesielskie do drewna wybrać odpowiedź była prosta, wybieraliśmy śrubę cynkową lub mosiężną o odpowiednim rozmiarze i długości do danego zadania i zaczynaliśmy montaż. Jednak postęp technologiczny w budownictwie i produkcji wyrobów z drewna zaowocował szeroką gamą nowych śrub w ostatnich dziesięcioleciach. Wkręty do drewna najczęściej wykonane są z mosiądzu, brązu, aluminium itp. Wkręty stalowe są najbardziej przydatne w obróbce drewna i projektach wnętrz dla majsterkowiczów. Są mocne, niedrogie i łatwo dostępne w szerokiej gamie rozmiarów. Ale staromodne śruby ze stali stożkowej mogą być uciążliwe w użyciu. Wielu stolarzy przestawiło się na niedrogie wkręty do płyt kartonowo-gipsowych, gdy stały się one dostępne kilkadziesiąt lat temu. Wykonane z twardszej stali, która może przenikać płytę ścienną i kołki, wkręty do płyt gipsowo-kartonowych wkręcają się szybko i bez potrzeby wiercenia otworów pilotowych. Są jednak stosunkowo kruche i pękają pod wpływem dużych sił napędowych lub naprężenia, co czyni je złym wyborem dla projektów wymagających mocnej konstrukcji. Na szczęście inny rodzaj śruby w dużej mierze zastąpił tradycyjne śruby stożkowe i suchej zabudowy. „Śruby produkcyjne” mają ostre i mocne ostrza i gwinty, aby przenikać przez najtwardsze drewno i materiały sztuczne, nawet niektóre metale.

Ich głowice i trzonki są wystarczająco wytrzymałe, aby wytrzymać wysoki moment obrotowy dostarczany podczas wkręcania wiertarką lub wkrętarką udarową, i mogą wytrzymać ciężkie obciążenia, na które mogą być narażone elementy mebli lub szafek połączone śrubami. Śruby ze stali hartowanej są często sprzedawane jako „śruby konstrukcyjne” lub „śruby uniwersalne”. Aby uzyskać jeszcze większą odporność na rdzę i korozję, możemy wybrać dwa najlepsze materiały na śruby, brąz krzemowy i stal nierdzewna.