Wydajny system nawadniania

W naszym klimacie jest tak, że susze zdarzają się raczej stosunkowo rzadko. Jednak należy wziąć pod uwagę ten fakt, że może się nagle tak zdarzyć, że pogoda będzie bezdeszczowa przez wiele dni. W przypadku osób zajmujących się rolnictwem może to skutkować bardzo poważnymi stratami. Jednak możemy się przed suszą w odpowiedni sposób zabezpieczyć. Wystarczy zainwestować w odpowiedni system zraszania. Dostępnych jest obecnie wiele ciekawych rozwiązań.

Polecane metody nawadniania pól

kropelkowy system nawadnianiaUprawa różnych roślin jest zawsze związana z koniecznością ich systematycznego podlewania. Nie może być tak, że polegamy w pełni na podlewaniu roślin przez wody opadowe. Gdy ktoś zaczyna zajmować się rolnictwem na dużą skalę to koniecznością jest zastosowanie sprawdzonych systemów nawadniających. Już w starożytnym Egipcie zaczęto tworzyć pierwsze takie systemy. Opierały się one o system irygacyjny a pola podlewane były często przez wodę z Nilu. Obecnie mamy do dyspozycji całe mnóstwo nowoczesnych rozwiązań dzięki którym podlejemy rośliny znacznie skuteczniej i przede wszystkim szybciej. Jedną z bardziej sprawdzonych metod jest kropelkowy system nawadniania. W tym przypadku nie chodzi o to by podlewać rośliny lejąc wodę od czasu do czasu. W systemie kropelkowym woda jest dawkowana w pewnych ilościach ale niemalże ciągle. Dzięki temu nie ma takiej możliwości by gleba w donicach ulegała wysuszeniu. Korzenie roślin są stale zaopatrywane w wilgoć co skutkuje ich znacznie lepszym nawodnieniem. Nawadnianie kropelkowe bardzo często stosowane jest obecnie w szklarniach. W tym przypadku nie możemy liczyć na wody opadowe więc jakiś system nawadniania musi być zastosowany. W nasłonecznionej szklarni gleba może bardzo szybko ulegać wysuszaniu więc system nawadniania kropelkowego sprawdzi się tutaj idealnie. Takie systemy łatwo można skonfigurować i dopasować do konkretnych gatunków roślin. Jest to niezwykle ważne ponieważ niektóre rośliny potrzebują wilgoci znacznie więcej a inne nieco mniej.

Na dzień dzisiejszy kropelkowe systemy nawadniania są stosowane na różnych polach uprawnych. W tym systemie dużą rolę odgrywają pompy oraz sterowniki, które kontrolują przepływ wody. Nowoczesne systemy nawadniania pozwalają nam na takie skonfigurowanie że podlewanie odbywać się będzie zgodnie z ustalonym przez nas harmonogramem. Jeśli zrobimy to w sposób prawidłowy to już nigdy nie będziemy musieli martwić się o to czy uprawiane przez nas rośliny mają stały dostęp do wody, która jest podstawą ich właściwego wzrostu.