Wydajny wałek do malowania parkietu

Lakierowanie parkietu to czynność prosta i niewymagająca zbyt wielkiego doświadczenia. Dzięki niemu możemy sprawić, że drewniane deski w naszym domu będą wyglądały estetycznie i ślicznie się błyszczały, a także zapewnimy im większą wytrzymałość i odporność na zabrudzenia. Co więcej, lakierowany parkiet jest łatwiejszy w konserwacji i czyszczeniu. Lakierowanie podłóg drewnianych to najczęstsza metoda ich wykończenia. Nic dziwnego – ma wiele zalet.

Efektywne wałki do malowania parkietu

wałek do malowania parkietuDo nanoszenia lakieru można użyć pędzla, szpachli parkieciarskiej lub wałka. W przypadku lakieru poliuretanowego, wałek do malowania parkietu, musi być odporny na działanie rozpuszczalników. Pędzle i wałki muszą być wysokiej jakości, aby nie zostawiały śladów i nie gubiły włosia lub włókien. Fachowcy używają narzędzi tylko raz do jednego zlecenia. Po naniesieniu lakieru rozpuszczalnikowego (np. z połyskiem) trudno dokładnie zmyć resztki lakieru z narzędzia. Z niedokładnie oczyszczonego wałka mogą wydostawać się resztki utwardzonego lakieru, które będą zanieczyszczać obecnie lakierowaną podłogę. Nowy, nieużywany wałek należy przed umyć przed pracą pod bieżącą wodą i kilka razy przeczesać, aby usunąć luźne runo. Listwy przypodłogowe i krawędzie podłogi lakieruje się płaskim pędzlem. Najpierw na powierzchnię podłogi nakładamy wałkiem lub pacą parkieciarską lakier podkładowy. Po upływie czasu zalecanego przez producenta, nanosimy pierwszą warstwę lakieru wierzchniego. Przed rozpoczęciem pracy trzeba lakier odpowiednio zamieszać, np. kilkukrotnie wstrząsnąć opakowaniem. Następnie otwieramy je i przelewamy część lakieru do czystego pojemnika. Opakowanie po każdym otwarciu trzeba szczelnie zamknąć. Gdy pierwsza warstwa dobrze zaschnie, matowimy jej powierzchnię, a następnie starannie odpylamy. Z reguły najczęściej nanosi się od dwóch do trzech warstw lakieru wierzchniego. Między nakładaniem warstw lakieru powinniśmy zrobić kilkugodzinne przerwy między każdą warstwą. Ważne jest by utrzymać odpowiednie tempo pary i równomiernie nakładać lakier na całej powierzchni podłogi. Dzięki temu łączenia między kolejnymi pasami nie będą widoczne.

Po zakończeniu lakierowania podłoga będzie schła przez kilka dni. Przez kilka następnych tygodni po lakierowaniu nie należy przykrywać podłogi dywanami i zbytnio obciążać. Podczas późniejszego użytkowania czyścimy i pielęgnujemy ją preparatami przeznaczonymi do podłóg drewnianych. Podczas lakierowania należy pamiętać o zachowaniu najwyższej czystości otoczenia i stroju roboczego.