Wygląd nowoczesnej sali operacyjnej

Do niedawna w większości polskich szpitali sale operacyjne wyglądały bardzo podobnie. Na podłogach znajdowało się linoleum, zaś na ścianach płytki ceramiczne. Dziś jednak tego typu sposób urządzania szpitalnych pomieszczeń odchodzi do lamusa. Każda nowoczesna sala operacyjna, a nawet zabiegowa musi spełniać szereg aktualnych norm sanitarnych, a zatem powinna być przede wszystkim łatwa w utrzymaniu czystości. Dezynfekowanie podobnych pomieszczeń jest zdecydowanie najprostsza wówczas, gdy są one wyposażone w systemy panelowe. 

Sprawdzona zabudowa panelowa

zabudowa panelowa sal operacyjnychIstnieje wiele różnych wariantów zabudowy panelowej stosowanej powszechnie na ścianach i sufitach sal operacyjnych i zabiegowych. Do najpopularniejszych rozwiązań należy umieszczanie na wskazanych powierzchniach połączonych ze sobą i przytwierdzonych do specjalnych stelaży płyt ze stali nierdzewnej. Ten sprawdzony od wielu lat materiał idealnie nadaje się do dezynfekcji, a ponadto jest, jak powszechnie wiadomo, niezwykle wytrzymały. Nie zawsze jednak takie panele są piękną dekoracją, a czasami dyrektorzy ośrodków medycznych zwracają uwagę nawet na tak z pozoru prozaiczną kwestię, jak estetyka pomieszczeń szpitalnych. Prywatne szpitale oraz inne jednostki wyposażone w sale operacyjne przykładają dużą rolę do tego, aby pacjent w każdych warunkach (w tym tak stresowych jak operacja) czuł się u nich, jak najbardziej komfortowo. Najnowocześniejsza zabudowa panelowa sal operacyjnych jest wykonywana ze szklanych płyt. Łączenia pomiędzy takimi elementami są praktycznie niewidoczne, zaś powierzchnia całej sali prezentuje się bardzo ciekawie, ponieważ może być utrzymana w dowolnej kolorystyce, a nawet zawierać konkretne wybrane obrazy lub wzory. Szkoło jest przy tym materiałem łatwym w dezynfekcji. Panele tego typu są dodatkowo wzmacniane i wysoko hartowane, dzięki czemu są bardzo solidne i nie istnieje możliwość ich uszkodzenia, a tym bardziej stłuczenia. Zaletą całego systemu zabudowy sali szpitalnej lub zabiegowej jest oprócz gwarancji zachowania higienicznych warunków pracy także możliwość łatwego zdemontowania takiej konstrukcji, np. w celu dokonania jakiejś modernizacji.

Szpitalne pomieszczenia nie muszą być szare i z wyglądu chłodne. Warto, aby pacjenci czuli się w jednostkach służby zdrowia, jak najlepiej, a wizualne względy także mają w tej kwestii jakieś znaczenie. Osoby, które są zmuszone poddać się operacji, bywają zestresowane i odczuwają wiele negatywnych emocji, a ciekawy wygląd sali operacyjnej, odpowiednio dobrane kolory i kształty mogą korzystanie wpływać na dobrostan pacjentów. Najnowocześniejsze pomieszczenia operacyjne i zabiegowe są wyposażone w piękne, a zarazem łatwe w dezynfekcji systemy panelowe.