Wykorzystanie agregatów stacjonarnych w przemyśle

Potrzeba wykorzystania prądu staje się powoli koniecznością, gdyż bez niego wiele urządzeń dostępnych obecnie przestałoby funkcjonować. Cywilizacja bez prądu szybko znalazłaby się w poprzednich stuleciach i nie prędko podniosłaby się na nogi. Wiedzą o tym także przedsiębiorcy, którzy troszczą się o ciągłe dostawy energii do pracy ich urządzeń, gdyż bez niej mogą odnieść wielomilionowe straty, które ciężko będzie odrobić.

Agregat stacjonarny do wytwarzania prądu

Agregaty stacjonarneObecnie większość linii energetycznych zasilana jest z elektrowni. W naszym kraju są to głównie elektrownie węglowe, ale w bardziej rozwiniętych państwach także elektrownie atomowe lub wiatrowe. Co jednak, jeśli na skutek awarii nastąpi przerwa w dostawie prądu dla naszego przedsiębiorstwa? Najgorzej jeśli nastąpi to w momencie wykonywania ważnego zlecenia, które nie może opóźnić się w czasie. Mamy wtedy nie lada problem do rozwiązania, gdyż alternatywnych źródeł energii jest niewiele. Możemy skorzystać z fotowoltaiki lub elektrowni wiatrowych, ale mają one bardzo małą wydajność i często ich montaż jest nieopłacalny. Jeśli chcemy uodpornić się na chwilowe zaniki energii pochodzące z sieci energetycznej to możemy wyposażyć zakład produkcyjny w odpowiedniej wielkości agregaty do produkcji prądu. Agregaty stacjonarne nie są wprawdzie tanimi urządzeniami, ale ich koszt jest dużo niższy niż w przypadku budowy wiatraków. W przypadku rozwiązania na kilka godzin bardzo dobrze się sprawdzają. Agregaty stacjonarne produkują prąd za pomocą silników spalinowych, które napędzają generator elektryczny. Duże agregaty posiadają wystarczającą ilość mocy, aby zasilić zakład produkcyjny. Warto dobierać agregat do potrzebnej mocy, gdyż jak już wspomniałem nie są to tanie urządzenia a od ich wydajności zależy cena. Jeśli nie potrzebujemy więcej energii nie ma potrzeby używania agregatu większej mocy, gdyż nic nam to nie da. Oczywiście warto mieć pewien zapas, ale bez przesady. Agregaty spalają z reguły olej napędowy lub benzynę, ale są także urządzenia bardziej ekonomiczne na gaz ziemny lub propan-butan. Pozwala to nieco obniżyć koszty ich używania, gdyż trzeba wiedzieć, że produkcja prądu poprzez agregat jest dużo kosztowniejsza niż w sieci elektrycznej.

Przedsiębiorcy jednak używają tych urządzeń zgadzając się na chwilowo wyższe koszty energii w celu zapewnienia ciągłości produkcji. Takich agregatów używają także inne instytucje, na przykład szpitale, które muszą zapewnić prąd, nawet w przypadku jego wyłączenia, ponieważ skutkowałoby to zagrożeniem zdrowia i życia pacjentów.