Wykorzystanie lin stalowych w zawiesiach

Zawiesia wykonane ze stali znane są ze swojej odporności, zarówno na uszkodzenia mechaniczne, jak i na korozję, która może powstać w wyniku ich użytkowania w niesprzyjających warunkach pogodowych. Na rynku są dwa typy produktów wykonanych ze stali, które znalazły szerokie zastosowanie w branży budowlanej i transportowej. Pierwszymi są zawiesia łańcuchowe, drugimi linowe. Do większości zleceń, te drugie nadają się bardzo dobrze, gdyż są o wiele lżejsze od tych wykonanych z łańcucha, a do tego bardziej elastyczne.

Budowa zawiesi linowych

linowe zawiesiaW zależności od wielkości i wagi ładunku, który należy przenieść, różnić będzie się osprzęt wykorzystywany w tym celu. Linowe zawiesia, są bardzo często wykorzystywane w branży budowlanej i transportowej. Produkuje się je z lin stalowych, które są ze sobą splatane dookoła rdzenia. W ten sposób powstają cięgna, które są w stanie znieść wyjątkowo duże obciążenia, nie tracąc przy tym elastyczności. Żeby zawiesie nadawało się do użytkowania, nie może być po prostu kawałkiem stalowej liny. Najprostszym zakończeniem, które umożliwia doczepienie do niego elementów mocujących, jest pętla. Po jej wykonaniu jest ona zabezpieczana specjalnych zaciskiem. Końcówka liny może być także zalana metalem z wtopionym mocowanie. Do samych pętli najczęściej doczepia się szekle i haki. Pozwalają one na bezpieczne przetransportowanie towaru. Zawiesia wielocięgnowe osadzane są na ogniwie umożliwiającym swobodną manipulację każdym z elementów. Do wyrobu lin stalowych, stosuje się jakościowe stopy stali, których domieszki odpowiadają za szczególne właściwości gotowego wyrobu. Przede wszystkim stal taka musi być odporna na uszkodzenia mechaniczne, aby lina nie uległa nagłemu zerwaniu. Jednocześnie powinna zachować wysoką elastyczność. Biorąc pod uwagę, że z zawiesi często korzysta się w niesprzyjających warunkach pogodowych, muszą być one odporne na działanie korozji. Pamiętać też należy o tym, że elementy takie powinny być produkowane w zgodzie ze standardami bezpieczeństwa.

Zawiesia linowe są jednymi z najczęściej wykorzystywanych elementów stalowych służących do przenoszenia wielkogabarytowych ładunków i elementów konstrukcyjnych. Wykonane są z cięgien, składających się ze stalowych lin owiniętych dookoła rdzeni. Dzięki zastosowaniu odpowiednich stopów metali, charakteryzują się dużą wytrzymałością na uszkodzenia mechaniczne. Są również odporne na działanie korozji, mogącej powstać w wyniku użytkowania ich w niesprzyjających warunkach pogodowych. Zawiesia powinny być produkowane w zgodzie z normami unijnymi.