Wystrój okien w mieszkaniu

 

Odpowiednia aranżacja okien w mieszkaniu pozwoli zupełnie odmienić jego wygląd. Na najistotniejsze elementy składają się firany, zasłony, karnisze i rolety. Ważne też, aby ich kombinacja była funkcjonalna. Dostosowanie tylu okien do aranżacji salonu czy sypialni jest dość proste, a ogromny wybór produktów w sklepach pozwoli dobrać dodatki tak, aby idealnie wpasowały się wnętrze. Problem może stanowić kuchnia, w której okno również znacząco wpływa na wygląd całego pomieszczenia, ale nie wszystkie rozwiązania będą praktyczne i odpowiednie do warunków, jakie w nim panują. 

Aranżacja okien w domowej kuchni

karnisze pojedynczePrzede wszystkim należy się zastanowić, czego oczekujemy od kuchennych okien. Jeśli mają mieć jedynie walor praktyczny i stanowić dodatkową wentylację kuchni, to sprawa jest dość prosta i należy postawić jedynie na rolety bądź żaluzję, które ochronią przed wścibskim wzorkiem po zmierzchu. Jeśli jednak chcemy, aby wystrój okna w kuchni był znaczącym elementem aranżacji całego pomieszczenia, to należy dobrać odpowiedni karnisz i ozdoby. Kuchnia jest miejscem, w którym raczej nie zasłaniamy okien w ciągu dnia, wobec tego użycie zarówno firan, jak i zasłon jest niepotrzebne. Z tego względu należy postawić na karnisze pojedyncze, które będą pierwszą ozdoba kuchennego okna. To, na jaki kolor się zdecydujemy należy dostosować do koloru mebli oraz ścian. Rezygnacja z zasłon kuchni jest również funkcjonalna ze względu na wilgoć i tłuszcz, które w kuchni są niemal zawsze obecne. Dobry okap poradzi sobie z wilgocią, ale opary z tłuszczu niestety będą nas zmuszały do częstego prania zasłon. Dlatego dokonując wyboru dekoracji okna, należy przede wszystkim kierować się praktycznością, a w przypadku kuchni – im mniej na oknie, tym lepiej. Nie wyklucza to jednak użycia firan, które będą dodawały w kuchni przytulnego i domowego charakteru, a do tego odpowiedni krój, materiał i kolor pozwolą zaakcentować aranżację pomieszczenia. W połączeniu z roletami lub żaluzjami będą stanowiły akcent zarówno estetyczny jak i praktyczny.

Aranżacja mieszkania składa się z wielu elementów, a okna są jednym z nich. Warto dobrze przemyśleć zakup dekoracji okiennych, tak aby później nie żałować. Okna są często eksploatowanym elementem mieszkania – wietrzymy, wychodzimy na balkon, czy po prostu zerkamy przez nie aby ocenić pogodę. Z tego względu aranżacja okien musi być funkcjonalna i nie może przeszkadzać w tych typowych, codziennych czynnościach. Na szczęście bez problemu można połączyć tę cechę z dbałością o estetykę i wystrój.