Zaawansowane hełmy strażackie

Jak wygląda hełm strażacki wie chyba każdy. Zapewne pierwszy model jaki przychodzi na myśl to klasyczny kask z szerokim rondem i odznaką jednostki na czole, bardzo często używany podczas imprez pokazowych i parad. Jednak bardzo niewiele osób spoza straży zdaje sobie sprawę ze wszystkich wymagań, jakie musi spełniać takowy hełm, a jest ich zdecydowanie dużo. Jako sprzęt mający chronić zdrowie i życie w warunkach bardzo dużego zagrożenia, większość hełmów strażackich posiada bardzo wysokie atesty bezpieczeństwa i świetną charakterystykę.

Nowoczesny hełm ochronny straży pożarnej

certyfikowany hełm strażackiOgólną budową, hełm strażacki przypomina nieco kask ochronny, gdyż często hełmy malowane są w jaskrawe żółte lub czerwone kolory tak, by osoba nosząca takowy hełm była widoczna nawet w nocy, z dużej odległości. Przydatne jest to zwłaszcza podczas akcji, gdzie nierzadko zdarzają się sytuacje w których widoczność jest niewielka. Jaskrawy kolor hełmu pozwala więc zapobiec wielu wypadkom podczas akcji, a jednocześnie ułatwić poszkodowanym zauważenie członków straży i wezwania pomocy. Jednak hełm taki ma przede wszystkim zapewniać jak najwyższy poziom ochrony, dlatego też każdy certyfikowany hełm strażacki wykonany jest z bardzo odpornego na uszkodzenia tworzywa sztucznego. Owe tworzywo jest całkowicie niepalne i częściowo odporne na działanie szkodliwych substancji. Pozwala to osobie noszącej działać nawet w warunkach otwartego ognia bez obawy o uszkodzenie hełmu od wysokich temperatur, a tym samym doznanie obrażeń. Hełmy takie są oczywiście ogromnie wytrzymałe, a dzięki zamontowanym pasom amortyzującym wewnątrz dzwonu, wszelkie uderzenia w hełm są doskonale wytłumiane i nie stwarzają zagrożenia dla użytkownika. Szerokie rondo, jakie czasem owe hełmy posiadają pozwala na tym większą ochronę głowy, jeszcze bardziej oddalając punkt uderzenia od głowy.

Skorupa hełmów tego rodzaju zazwyczaj zaprojektowana jest w taki sposób, by odstawać od głowy, pozostawiając wystarczająco dużo miejsca na założenie maski przeciwgazowej, lub użycia kurtyny ochronnej, zwłaszcza podczas interwencji wymagającej wejścia do strefy zagrożenia. Wiele modeli hełmów wyposażonych jest fabrycznie w opuszczaną osłonę, działającą jak okulary ochronne z tą różnicą, iż od obrażeń osłonięta jest cała twarz użytkownika. Dla osiągnięcia największej możliwej ochrony twarzy, osłony zamontowane są tak, by możliwe było założenie pod nie maski ochronnej, którą osłona jednocześnie może ochraniać przed uszkodzeniami w trakcie działań.