Zabawa i nauka w jednym – edukacyjny plac

Od wielu lat place zabaw wyglądają podobnie. Dobrze znamy huśtawki i karuzele, nawet zjeżdżalnie nikogo nie dziwią. To oczywiście dalej świetne sprzęty do zabawy dla dzieci i są uniwersalne. Większość dzieci na widok huśtawki zapała entuzjazmem. Jednak, to nie wszystko, co dzieci potrzebują w swoim życiu. Od placu zabaw można wyciągnąć o wiele więcej niż funkcję powtarzalne zabawy. Szczególnie ważne jest to wyciąganie więcej dla dyrektorów placówek przedszkolnych, którzy za swój cel powinni obierać optymalny rozwój dziecka. 

Edukacja połączona z rozrywką na placu zabawy 

edukacyjne place zabawRozwiązań oczywiście jest kilka. Opiekunowie dzieci w przedszkolu mogą samodzielnie wymyślać nowe zabawy grupowe na klasycznych placach zabaw, ale ostatecznie raczej nie zdaje to egzaminu. Po pierwsze dzieci nie chcą być ciągle kontrolowane, a bardziej obserwowane, po drugie, odbiera to inicjatywę samym dzieciom i hamuje ich rozwój decyzyjności. Inną, lepszą opcją, są edukacyjne place zabaw. Na takim placu najczęściej dziecko bardzo intuicyjnie rozumie, co ma robić. Przedszkolanka pilnująca dzieci może im się przypatrywać i chwalić za nowe osiągnięcia, same dzieci jednak nie czują się kontrolowane, a bardziej myślą o sobie w roli odkrywców – co jeszcze może kryć ten plac zabaw? Na takim placu umieścić można przeróżne sprzęty, wybór jest ogromny. Przykładowo kołyska Newtona uczy w zabawny sposób podstawowych praw fizyki, a zabawa w pisanie lustrzane rozwija zdolności poznawcze i umiejętności pisania, i czytania. Nie wszystkie są jednak tak bardzo nastawione na naukę. Na edukacyjnym placu zabaw znaleźć można sprzęty skupiające się bardziej na zdolnościach sensorycznych. Przykładem niech będzie pole różnych figur, które wykonane zostały z różnokolorowych szkiełek. Pozwala to zobaczyć świat w nowych barwach – zupełnie dosłownie. Można postawić także na zdolności artystyczne – zabawki związane z muzyką czy rysowaniem. Dziecko o wiele fajniejsze wydawać się będzie rysowanie po olbrzymiej ścianie niż po kartce papieru. Zapewne potwierdzą to wszyscy rodzice, którzy kiedyś musieli malować na nowo ściany mieszkania po zabawach ich dzieci. 

Nowy rodzaj placu zabaw tak samo jak klasyczny oferuje zabawę, jednak – jest to zabawa o wiele bardziej różnorodna. Większość urządzeń i paneli stawia na edukację, i możliwość wykorzystania danej rzeczy przez grupę dzieci, by mogły bawić się ze swoimi rówieśnikami. Wszystkie jednak niewątpliwie stawiają na rozwój motoryczny ciała dziecka. Każda czynność wymaga ruchu i poznawania siebie.