Zastosowanie aparatów VR

Cała technologia związana z wirtualną rzeczywistością skupia się obecnie na ekspansji technologii VR. Idea jest bardzo prosta. Dostajemy gogle, które ograniczają nasze pole widzenia jedynie do tego, co widzimy na ich ekranie, dostajemy do tego słuchawki bardzo ściśle przylegające do naszych uszu I w ten sposób przenosimy się za pomocą tych dwóch zmysłów do wirtualnej rzeczywistości, w której możemy wykonywać różne czynności manualne.

Eventy z pomocą technologii VR

vr eventyKoncepcja wprowadzania do technologii VR dodatkowych aspektów mających wpływać na odbieranie całości jako alternatywnej rzeczywistości, jest obecna między innymi w koncepcji kina 4d, gdzie oprócz odbierania filmu poprzez obraz i dźwięk odbiera się dzieło również poprzez ruch. Do tego typu kin wprowadzone zostały na przykład ruszające się fotele, a także efekty w postaci określonych zapachów pojawiających się w określonym momencie filmu, pojawieniu się wody, czy też wiele innych efektów które wzmagają odczuwanie dzieła jako dzieła 4d. Po tego typu zastosowania sięga również powoli VR, póki co głównie w fazie eksperymentalnej, gdzie bardziej przystosowane pod konkretny obraz z VR jest pomieszczenie niż sam aparat. Coraz popularniejszą gałęzią biznesu jest wypożyczanie technologii VR. Dziać się to może oczywiście w wymiarze jednostkowym, kiedy chcemy spróbować technologii VR w wymiarze konsumenckim, indywidualnym, na swój własny użytek, np. w przypadku chęci zagrania w jakąś grę. Drugi kierunek i powstały w wyniku wypożyczania systemu VR to kierunek firmowy. VR jest często wykorzystywany w celach prezentacyjnych, kiedy chcemy na przykład wprowadzić uczestnika jakiegoś szkolenia, prezentacji i nie chcemy żeby rozpraszała go rzeczywistość dźwiękowa oraz wizualna towarzysząca całej prezentacji. Systemy VR wykorzystywane są również podczas eventów kiedy chcemy dostarczyć np. swoim pracownikom rozrywkę. VR eventy to coraz popularniejszy sposób na spędzanie czasu po pracy. Doskonale nadaj się do firm, które z racji ograniczeń przestrzennych nie są w stanie zrealizować dużych imprez, podczas których będzie można organizować na przykład zawody sportowe.

Obecnie, używa się również w technologii VR w formie kina. Pojawiają się w Polsce już pierwsze kina VR, w których zakładamy Google i słuchawki, całkowicie odcinając się od otaczającej nas rzeczywistości zarówno pod względem wizualnym jak i pod względem dźwiękowym. Sprawia to, że nie rozpraszany swojej uwagi na rzeczy dziejąca się wokół nas. Nie interesujemy się na przykład szeleszczącym opakowaniem z popcornem, które jest mierzwione przez naszego sąsiada, ale skupiamy się całkowicie i w 100% na przekazie. Takie samo zastosowanie ma w innych dyscyplinach technologicznych.