Zastosowanie precyzyjnych wskaźników poziomu

Niemal we wszystkich gałęziach przemysłu wykorzystywane są zbiorniki do przechowywania cieczy. Wykonywanie regularnych pomiarów stanów magazynowych tych substancji jest bowiem niezbędne do właściwego funkcjonowania przedsiębiorstw. W tym celu wykorzystywane są czynniki poziomu działające w oparciu o pomiar ciśnienia oraz różnicę ciśnień. Znajduje to zastosowanie między innymi w stacjach uzdatniania wody oraz z przemyśle spożywczym. Czy rzeczywiście wskaźniki poziomu cieczy spełniają swoją funkcję?

Wybieramy wskaźniki poziomu cieczy

precyzyjny wskaźnik poziomu cieczyDostępne na rynku ciśnieniowe czujniki poziomu cieczy składają się z ceramicznej celki pomiarowej, która odpowiada za mierzenie ciśnienia absolutnego lub względnego, która jest skalibrowana w danym zakresie pomiarowym oraz posiada na wyjściu wzmocniony sygnał elektryczny. Zarówno wspomniany element pomiarowy, jak i elektronika tego wskaźnika, współpracują zamknięte w obudowie wykonanej ze stali nierdzewnej, bądź innej trwałej obudowie. Membrana takiego czujnika powinna być odpowiednio zabezpieczona, zarówno przed uszkodzeniami, jak i zakłóceniami zewnętrznymi. Warto wybrać wysokojakościowy oraz precyzyjny wskaźnik poziomu cieczy. W takich modelach, zarówno czujnik, elektronika, jak i przewód przyłączeniowy, powinny być w sposób hermetyczny zamknięte w obudowie. Pojawiające się zakłócenia, jakie wynikają z szerokiego zakresu temperaturowego pracy, w dobrych urządzeniach są kompensowane wewnątrz sondy. Zasada działania czujników tylko pozornie wydaje się bardzo skomplikowana. Ciśnienie, jakie wywierane jest przed medium na ceramiczny czujnik, jest przekazywane w formie odkształcenia na piezorezystancyjny mostek pomiarowy. Element pomiarowy przesyła następnie impuls elektryczny do układu scalonego i następnie przetwarza takie informacje w typowy sygnał napięciowy czy prądowy. Dodatkowo ciśnienie hydrostatyczne jest wprost proporcjonalne do zanurzenia, dzięki czemu po porównaniu z ciśnieniem atmosferycznym pozwala na ustalenie właściwego ciśnienia wywieranego na membranę przez mierzoną ciecz.

Dostępne na rynku ciśnieniowe wskaźniki ciśnienia cieczy standardowo montuje się w pozycji wertykalnej, zwisając w przewodzie. Jeżeli medium przemieszcza się w czasie pomiaru, pozycja czujnika powinna być ustalona w sposób zapobiegający błędom. Możliwe jest dokonanie tego przy pomocy cylindrycznej rurki albo ciężarka umieszczonego na sondzie. Inną możliwością jest umieszczenie wskaźnika na podłożu. W tym celu wykorzystuje się standardowo ciężarki w celu uzyskania lepszego efektu stabilizacji.